YÜN NEDEN SICAK TUTAR?

Konunun en temel noktasından itibaren bakacak olursak söze, yünün ilk evresi olan ve meydana getiren koyunlardan başlamak gerekir.

Koyunlar kendilerini iklim koşullarına karşı adapte etmek ve soğuktan korunmak için bulundukları ortama ayak uydurabilmek adına kendi doğal bir örtülerini, yani "yün" üretirler. Bu yün bilindiği üzere keratin adlı bir proteinden ortaya çıkmaktadır. Çokça güçlü ve dayanıklı diyebileceğimiz bir dokuya sahip olan bu protein, çevreye ve tüm doğal koşullara karşı bir zırh görevi görmektedir. Bu sayede koyunlar sert hava şartlarına adapte olup yaşayabilirler.

koyun-yünü

Yünün Özel Sıcaklığı

Bütün bu saydığımız bütün özelliklerden de anlaşılabileceği gibi; yünden elde edilen giysiler bütün kötü havalarda dahi bizi sıcacık tutacaktır.

Yün ipliklerinin de payı yadsınamayacak kadar önemli. Çünkü dalgalı kıvrımları sebebiyle yün, cildimiz ile giysi arasındaki hava tabakasının korunmasını sağlar. Böylece vücut ısısının dışarı çıkmasını aynı şekilde
dışarıdaki soğuğun da içeri geçmesine engel olarak vücut sıcaklığını korur. Yün giysilerin soğuğu hissettirmemesinin bir diğer sebebi de boşluklu yapısıdır diyebiliriz.

Kısacası aslında yün giysiler, bizim kendi vücut sıcaklığımızla bizi ısıtırlar. Bizim sıcaklığımızı korurlar, dışarıdaki soğuk hava ile temasımızı keserek sıcak kalmamızı sağlarlar. Aynı işlevi çok farklı bir sektör olsa da, bina ısı yalıtımlarında kullanılan taş yünlerinde de görmek mümkün.

taşyünü

Eşsiz Isı Yalıtımı

Yün adı geçen koyunların da üstünde bulunduğu zamanlarda olduğu gibi giysilerde hayat bulduğunda, kullanan kişiyi soğuğa karşı bir zırh gibi korur.

Kış için en ideal kullanılan çeşitlerin başında Yün kumaşlar gelir. Çünkü nemli ortamlarda dahi, suyu
çabucak emer ve lifli yapısından dolayı çabucak kurur. Kaybettiği şekli kolaylıkla geri alabilen yünlü kıyafetler, bu özellikleriyle oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptirler.

Yünlü giysiler, yumuşak yapıları hoşnutluğa sebep olmasından dolayı bir çoğumuz için vazgeçilmez bir hale gelmiştir.

Ancak yünlü kıyafetler yıkanırken gereken özen gösterilmediğinde keçeleneceği ve çekeceği için,
sevdiğiniz giysilere kısa sürede veda etmeniz gerekebilir. Bunun önüne geçmek de mümkün; kaliteli bir kuru temizleme ile yünlüler sorunsuz bir şekilde temizlenebileceği gibi, yünlü giysileri uygun koşullarda yıkayarak aynı sonucu ev şartlarında da almanız mümkün. Bu konu İle ilgili olarak YÜNLÜ GİYSİLER NASIL YIKANMALI başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

kadife-ip-tunus-işi-kız mont

Kısaca özetlemek gerekirse; aslında yünlü giysiler ısıtmaz. İyi bir yalıtkan görevi yaparak vücut sıcaklığımızı korur, bu da diğer kumaş türlerinden ayrılmasına ve ilk tercih olmasındaki en büyük etkendir.

Günümüzde şık yün ipliklerle üretilmiş şık giysilerin tasarlanıyor ve örülüyor olması hem kalite olarak hem de göze hitap ediyor olmasından tercihlerin başında gelmesini sağlamıştır.

Ayrıca hep vurguladığımız gibi, sevdiklerimizi kendi el örgülerimizle sıcak tutmanın keyfi paha biçilemez.

Sevgiyle kalın...