YÜN KIYAFETLER NASIL SAKLANMALI

Bu yazımızda sizlerle beraber, Yün Kıyafetler Nasıl Saklanmalı, Yün Kıyafetleri Saklamadan Önce Atılması Gereken Adımlar gibi bazı konu başlıklarını ele alacağız.

O halde gelin sizlerle beraber lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Yün kıyafetler soğuk kış aylarında bizlerin en büyük yardımcısı desek yanılmayız. Soğuk kış günlerinde bizleri sıcak tutmalarının yanı sıra bu tür giysilerin bir çok daha farklı özelliği de bulunmaktadır. Özellikle yün kıyafetlerin bazı ilginç özelliklerinden biri ise sıcak tutmalarının yanı sıra bir o kadar da hava döngüsüne olanak sağlaması. Yani deri bir giysi gibi cildi sıkı sıkı kapatmıyor.

Yün Kıyafetlerin Saklanması

Kış ayları geçtikten sonra yeni yaz giysilerimize dolabımızda yer açmaya çalışırız. Yün kıyafetlerimizi saklama konusunda bir çok kişinin kafası bir hayli karışık. Bir kaç basit tüyo ve adımda bu karışıklılık kolaylıkla çözülebilir. Isterseniz öncelikle saklama işleminden önce yapılması gereken adımlara bakalım.

  • Yün kıyafetler ıslaklığı hızlıca çeker ve içerisinde hapis eder. Bu da bu kıyafetlerin zaman geçtikçe hızlı bir şekilde kullanılmaz hale gelmesini sağlar. Bu nedenle kıyafetlerinizi saklayacağınız yerin temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız.
  • Saklamadan önce yün kıyafetlerin temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız.
  • Direkt güneş ışığı veya ısı alan alanlarda yün kıyafetlerinizi depolamamalısınız.
  • Yün kıyafetlerin saklandığı alanlarda çok az da olsa bir hava sirkülasyonunun olmasını sağlamalısınız.

Bu kısa ön bilgilerden sonra gelin asıl hangi yöntemler ile yün kıyafetlerimizi saklarız ona bakalım.

Yün kıyafetlerinizi saklarken kuru olmaları önemlidir. Böylece onları küflenme, çürüme ve yıpranmalara karşı koruyabilirsiniz.

Kıyafetleri Saklamadan Önce yıkayıp kurutmanız gerekmektedir. Aksi durumda, kötü kokular yaymaları ve kullanılmaz hale gelmeleri işten bile değildir. Ardından kıyafetlerinizi özenle katlayıp sıralı bir şekilde saklayabilirsiniz. Saklayacağınız yerin aşırı sıcak ve aşırı soğuk olmamasına özen göstermeniz lazım.

yunkazaklarisaklama

Yün kıyafetlerinizi asılı bir halde saklamayın. Yukarıda da söylediğimiz gibi, çok sıkı olmayacak şekilde katlayıp bir raf üzerinde muhafaza etmeye çalışın. Birbirlerine fazla baskı yapmalarını ve hava dolaşımını engellemelerini önlemek için 4-5 yün kıyafetten fazlasını üst üste koymayın.

Bu yazımızda yün kıyafetler nasıl saklanmalı sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Umarız beğenmişsinizdir.

Daha fazla bilgi ve ipucu için sitemizde bulunan diğer yayınlarımıza da göz atabilirsiniz.

Bu konuya paralel olacak şekilde YÜNLÜ GİYSİLER NASIL YIKANIR başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Tüm makalelerimiz için BİZDEN HABERLER sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın...

Şimdilik hoşçakalın...