YÜN GİYSİLER ALERJİK MİDİR?

Yün ve Alerji kelimelerini sıklıkla bir arada duyuyoruz.

Peki gerçekten yünlü giysiler alerjik midir?

Alerji Nedir?

Alerji'yi; Vücudumuzun dışarıdan gelen bir uyarıya karşı gösterdiği ani savunma reaksiyonu olarak tanımlayabiliriz. Bu uyarı bazen bir yiyecek-içecek, bazen polen, bazen bir ilaç ololabilir. Alerji etkeni, vücuda temas ettiğinde, savunma sistemimiz bunu bir istila girişimi olarak algılar ve hızla immün (savunma) sistemimizi devreye sokacak Histamin salgılanmasını sağlar.

Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi, alerji dışarıdan gelen etmenden çok, vücudun savunma sistemi ile ilgilidir. Aynı madde bir kişide alerjik reaksiyona sebep olabilirken, bir başkasında böyle bir etki göstermeyebilir.

En çok duyulan penisilin alerjisi de bunun gibidir. "Penisilin'e alerjim yok" demek mümkün değildir. Çünkü her kullanımda ve her bireyde aniden reaksiyon oluşturma riski her zaman vardır.

Yün de vücudumuza dokunma, koku alma, tad gibi duyularımıza hitap ediyor. Ama genel olarak tamamen alerjik olarak ilan etmek pek de adil değil.

Yünlü Giysiler Alerjik Midir?

Her madde gibi, yünün de alerjik reaksiyon oluşturma potansiyeli mevcut. Ama dediğimiz gibi, bu tamamen kişiye bağlı.

alerji

Tıp uzmanlarının pek çoğu yün alerjisi görülme ihtimalini "nadir" olarak tanımlıyor. Dünya nüfusunun %20'sinin en az bir etkene karşı alerjisi olduğunu bilmekte fayda var. Bu yüzden el örgülerinde sıklıkla kullandığımız yün'e karşı çok da haksızlık etmeyelim. Yüne karşı alerjisi olabilecek insanların varlığını kabul etmekle birlikte, bunun herkeste görüleceği gibi bir varsayım çok da doğru olmayacaktır.

Yün Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Çoğu alerjik reaksiyon ancak ortaya çıktığında belirtileri farketmek mümkün olacaktır. Sadece yüne karşı değil, herhangi bir materyale karşı alerjik reaksiyon ortya çıkması durumunda nasıl davranılması gerektiğini bilmekte fayda var.

Yün alerjisi varlığında çoğunlukla temasa bağlı olarak ciltte reaksiyonlar gösterir. Bunlar sıklıkla, kızarıklık, kaşıntı hissi verir. Çok ince yün liflerinin solunması ile de hapşırık, burunda kaşıntı, astımı olan hastalarda ise solunum zorluğu şekline kendisini gösterebilir.

Temas ile ortaya çıkan belirtiler, genellikle temasın sona ermesi ile birlikte kısa süre içinde yok olur. Reaksiyon çok rahatsız edici bir seviyeye ulaşmışsa, diğer alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi bir tıp merkezinde anti-histaminik ve (bazen) kortizon enjeksiyonu ile tedavi edilir.

Alerjik astım hastalarında solunum güçlüğü baş gösterirse hızlı bir şekilde tıbbi yardım almak gerekiyor. Hastaya herhangi bir ilaç hekime danışılmadan verilmemelidir.

Yünlü Giysiler ve Çocuklarımız

El örgüsünü pek çoğumuz ağırlıklı olarak çocuklarımız için örüyor ve üretiyoruz. Onların cildinin yetişkinlere oranla çok daha hassas olduğunu unutmayın. Yün Giysiler giyen bir çocuk veya bebekte gözlenebilecek en hafif alerjik reaksiyon bile dikkate alınmalıdır.

yün-ve-bebekler

Yünlü giysiler alerjik midir sorusunun cevabı, alerjik reaksiyonların oluşum mekanizmasının açıklanması ile birlikte aynı diğer alerjiler gibi daha net cevaplanabilecektir.

Hoşçakalın...

www.evdeorgu.com