TIĞ İLE EL ÖRGÜSÜ

Tığ, kuşkusuz ki örgü ve el işlemelerinde en çok kullanılan malzemedir. Çünkü tığ ile el örgüsü, görüntüsü ve yapısı itibariyle çok estetiktir.

Şiş örgüsüne kıyasla daha zarif ve kibar bir duruşu vardır. Atkı, bere, yelek, çember oyası gibi çeşitli el işlerinde kullanılır. Yapılan örgülerin üzerine işleme ve oya yapmak gibi farklı işlevleri bulunur. Bu özellikleriyle kültürel esintiler yaratma konusunda da oldukça kullanışlıdır.

Tığla örgü örmek sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Tığ ile el örgüsü yapmak el pratikliğini arttırır. Süs ve desen yapma konusunda çok başarılıdır. Ev hanımlarının vazgeçilmezi olan tığ örgüsü ülkemizde oldukça ünlüdür. Yeni başlayan kişilerin ve tığ örgüsü yapmak isteyenlerin tereddüt etmeden yapabilecekleri eğlenceli bir hobidir.

En Çok Yapılan Tığ Örgüleri

tığ-örgüsü-1

Tığ örgüleri, hanımların ve genç kızların el emeği göz nuru ile özenerek yaptıkları hobiler arasındadır. Tığ örgü modelleri desenlerine ve kullanım amaçlarına göre değişiklik gösterir. Birçok farklı ürünün yapımında veya ürün süslemek amacıyla kullanılmaktadır.

Bebek Yelekleri

tığ-ile-el-örgüsü-kapak

Tığ örgüsü renkli bebek yelekleri yapımında sıklıkla kullanılır. Küçük ve yumuşak ipliklerle ince uçlu tığlarla ortaya birbirinden güzel bebek yelekleri çıkar. Bebeklerin sağlığı ve konforu için tığ ile yapılan bebek yelekleri oldukça popülerdir.

Çeyiz Yelekleri

Çeyizlerin olmazsa olmazı, kuşkusuz en şık işlemelerin yapıldığı tığ işlemeli yeleklerdir. Çünkü örülmüş olan yelekler oldukça nahif bir görüntüye sahiptir. İnce tığlarla örüldükleri için örgü hatası asla bulunmamalıdır. İnce işçiliği fazla olduğundan bu kıstas son derece önemlidirler.

Şapka ve Bere Yapımı

Şapka ve bere yapımında tığ örgüsü son derece yaygındır. Berelerin küçük oluşu nedeniyle şişle örülmeleri pek mümkün değildir. Bu nedenle tığ ile örülür ve kısa sürede bitirilir. Yapımı ve örülmesi kolay olduğu için tığla şapka örmek kolaydır. Ayrıca tığla örülen şapka veya berelere farklı desenler yapılarak birbirinden güzel örgüler ortaya çıkarılabilir.

Şal ve Atkı Modelleri

Şal ve atkı yapımında tığ örgüleri çok şık durur. Tığla yapılan birçok atkı modelini bir arada bulabilirsiniz. En çok yapılan atkı modeli örümcek şeklinde olan ve abiyelerin üzerinde dahi kullanılan bir atkıdır. Görünümü itibariyle oldukça şık ve zarif bir görüntüsü bulunur. Kadınların yapmaktan ve kullanmaktan en çok zevk aldıkları tığ işi modellerden biridir.

Dantel ve Havlu Kenarı Yapımı

Tığ ile el örgüsü işleme ve motif yapma işlemlerinde de sıkça kullanılır. Özellikle havlu kenarlarına yapılan danteller ve eşya üzerine konulmak üzere yapılan danteller çok yaygındır. Birbirinden farklı dantel modelleri tığ kullanılarak yapmak mümkündür.

Çeşitli Desenlerde Banyo Lif Yapımı

Tığ örgüleri işlevselliği açısından değerlendirildiğinde en çok banyoda işe yaradığını söylemek yalan olmayacaktır. Çünkü tığ kullanılarak banyo lifi yapmak çok kolaydır. Bilindiği üzere tığ ile örgü yapmaya başlayanlara ilk olarak banyo lifi yapmaları tavsiye edilir. Banyo lifleri yapımı bakımından oldukça kolay ve eğlencelidir.

banyo-lifi

Yatak Örtüsü Nakışları

Tığ örgüsü sevenlerin olmazsa olmazları yatak örtüsü nakışlarıdır. Yatak çarşafları veya yatak yorganları üzerine veya uçlarına çeşitli motifler yapılır. Bu motifler ince tığ uçları sayesinde yatak odanıza şıklık katar. Yapımı bakımından biraz zaman olsa da ortaya birbirinden şık tığ örgüleri çıkmaktadır.

Kırlent Kenarları Yapımı

Tığ ile el örgüsü, kırlent yapımında da kullanılan bir örgü tekniğidir. Oturma odanızdaki veya koltuklarınızdaki kırlentleri tığ örgüleri ile baştan yaratabilirsiniz. Şık ve havalı görüntüsüyle tığ işi örgüleri sevenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Sabır, emek, özveri gerektiren bir uğraş olan tığ ile el örgüsü, sonuç olarak sizi mutlaka tatmin edecektir.

www.evdeorgu.com