ÖRGÜ İPİ VE ŞİŞ SEÇİMİ

Örgü örmek, çoğu kişinin yapmaktan keyif aldığı bir hobidir. Renk renk ipler kullanarak birçok farklı desende örgüler ortaya çıkarabilirsiniz. Örgünüzün başarılı olması için seçtiğiniz desene uygun örgü ipi ve şiş seçimi oldukça önemlidir.

Aksi halde örgü deseninden istenilen sonucun alınması imkansızdır.

Öncelikle örgü ipleri araştırılmalı ve doğru ipler tercih etmelisiniz. İpin ağırlığı ve kalınlığına da dikkat edilmesi gerekir.

Örgü örerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise şiş seçimidir. Örgü şişleri metal, ahşap ve plastik yapılardan oluşur. Şişler belirli boyutlara ve kalınlığa göre üretilir. Genellikle satın alınan örgü iplerinde, hangi şiş numaraları ile kullanılacağı yazmaktadır. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak örgü deseninize uygun şişleri kolayca seçebilirsiniz.

Örgü İpleri Nelerden Yapılır?

Örgü ipleri genellikle aşağıda verilen hayvansal maddelerden elde edilir. Doğal içerikli oldukları için insan sağlığını tehdit etmezler. Hassas cilde sahip kişiler veya bebekler için hayvansal maddelerden elde edilen örgü iplerinin kullanılması gerekir. Çünkü sıcak ve yumuşak tutma açısından birçok önemli işlevleri bulunur.

örgü-ipleri

Örgü ipleri genel olarak şu maddelerden elde edilir:

  • Angora
  • Pamuk
  • Keten
  • İpek
  • Kaşmir
  • Alpaka
  • Tiftik

Hayvansal maddelerin yanı sıra kimyasal içerikli örgü ipleri de mevcuttur. Bu iplikler; akrilik polyester, polyamitten oluşur. Fakat insan sağlığı için güvenilir değildir. Özellikle bebekler için yapılan örgülerde kullanılmaması gerekir.

Örgü Şişleri Numaraları

örgü-şişleri

Örgü şişleri seçmeden önce hangi ipin kullanılacağı ve nasıl bir örgü modeli yapılacağına karar verilmesi gerekir. Çünkü kullanılan iplerin yapısı, bazı şiş numaraları ile uyumlu olmayabilir. Bu nedenle doğru şiş numarası ve şiş tipi seçmek çok önemlidir.

Düz Örgü Şişler

Düz örgü şişler, örgü örmede en çok tercih edilen şiş modelidir. Düz örgü şişlerinde 3-3, 5-4 ve 4,5 numaraları sıkça kullanılır. Atkı, kazak, yelek ve battaniye gibi çeşitli örgü örme işlerinde tercih edilir. Birbirinden farklı desende örgü çeşitleri için ve örgü örmeye yeni başlayan kişiler için tavsiye edilir.

Telli veya Misina Şeklinde Olan Şişler

Misinalı şişler, iki şiş şeklinde olan ucun bir misina ipiyle daire şeklinde bağlanmasıyla meydana gelir. Örgü örerken kullanım bakımından oldukça kolaydır. Telli şişlerin misinasına göre farklı boyları bulunur. Örülmek istenen uzunluğa göre misina şişleri mevcuttur. 40 cm, 60 cm, 80 cm, 100 cm ve 120 cm arasında misina şişleri değişiklik gösterir.

Çift Uçlu Sivri Şişler

Çift uçlu sivri şişler diğer şiş türlerine göre boyutu bakımından daha kısadır. Bu özelliği nedeniyle genellikle çorap, çetik ve şapka gibi küçük örgü modellerinde kullanıma uygundur. İhtiyaca uygun olacak şekilde 4’lü ve 5’li çift uçlu sivri şişler bulunmaktadır. Aynı zamanda soğuk kış aylarında kullanılmak üzere eldiven örmede de kullanılabilir.

Sevgilerle,

www.evdeorgu.com